Za zdobycie przez naszą reprezentację pierwszego miejsca w mistrzostwach świata, Polski Związek Piłki Siatkowej otrzymał od światowej federacji 200 tys. dolarów. Cała kwota trafi do kasy PZPS, ale premia dla mistrzów wyniesie w sumie dwa miliony złotych.

Czy to dużo? Zależy jak na to spojrzeć. Za zakwalifikowanie się reprezentacji piłkarzy do fazy grupowej mistrzostw świata w Rosji, FIFA przekazała Polsce 10,5 miliona dolarów. 35 procent tej kwoty, czyli ok. 12 milionów złotych, zostało rozdzielone pomiędzy piłkarzy, czyli sześć razy więcej niż siatkarze dostaną za złoty medal!

Premie dla piłkarzy nie były dzielone po równo – najwięcej zarobili Ci najlepsi i dostali nawet po pół miliona złotych. Siatkarze zaś otrzymują po tyle samo, czyli po około 143 tys. złotych.

Na dodatkowe premie zasłużyli wyróżnieni indywidualnie. Bartosz Kurek, najlepszy zawodnik mistrzostw świata, otrzymał czek w wysokości 30 tys. dolarów. Natomiast zawodnicy wybrani do „Drużyny Marzeń”, w której znaleźli się Michał Kubiak, Piotr Nowakowski i Paweł Zatorski, dostaną po 10 tys. dolarów.

Siatkarscy mistrzowie świata otrzymają również ustawowe nagrody z Ministerstwa Sportu – po 27,6 tys. złotych. Każdy z nich od października będzie też dostawać przez rok co miesiąc 8 280 zł stypendium.

W porównaniu z piłką nożną, kwoty w świecie siatkówki wydają się śmiesznie małe. Jednak podsumowując całość otrzymanych nagród, siatkarze chyba również nie mogą narzekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here